VÝCVIK a VÝCHOVA PSA

Tajemství poslušnosti (výchovy, výcviku psa) – odhalte účinné tajemství cvičení s Vašim psem….

 

Snažíte se rychle vycvičit psa? Čtete knihy o výcviku, ale rady nepomáhají? Vzdáváte výcvik s pejskem a raději ho všude budete vodit na vodítku, nepouštět na volno, nebrávat mezi psy, vyhýbat se lidem, příp. Váš pes bude jen ležet na dvoře?

I nejtvrdohlavější pes se může změnit na oddaného a poslušného společníka.

 

KŘIČENÍ NEPOMŮŽE!

Kolik majitelů si myslí, že když na psa budou křičet a budou vůči svému psu rázní, nebo ho dokonce udeří, že je pes nakonec začne poslouchat?! Opravdu myslíte, že pes, ke kterému se takhle chováte Vás bude poslouchat, nebo respektovat?

Psi se Vás spíš budou bát. Chybí láska a v podstatě tohle není ani trénink.

Nemusíte přistupovat k násilí, křičení nebo používání krutých tréninkových pomůcek.

Zjistili jste, že křičení na psa nefunguje? – čím víc na psa křičíte, tím víc se stává imunním a nakonec se naučí plně ignorovat všechny povely.

Potřebné je získat důvěru psa tak, že se nakonec rozhodne Vás poslechnout.

A co fyzické „napomínaní“? Zamyslete se – respektovali jste někdy někoho, kdo Vás fyzicky nutil něco udělat? Stačí si získat psí respekt a bude Vám věřit po zbytek jeho života. Budou více pozorní, když přijde čas na pořádný trénink.

Uvažujete nad psí školkou, kde Vám psa vycvičí někdo druhý a vrátí Vám ho lepšího a vychovaného? Není to pravdou, pes se naučí poslouchat „vychovatele“, ale když se vrátí a nebudete stejně důslední a nezískáte psí respekt, stejně nebude poslouchat na 100%.

 

FYZICKÝ TREST NEPOMŮŽE!

Noviny, papuče, rákosky, vodítko nebo jiné předměty, které by mohly způsobit psovi bolest, odsuňme stranou. Těmto druhům trestů je lepší se vyhnout.

Fyzický trest nebývá účinný, naopak:

1/ zpožděný trest – představte si situaci, kdy se Váš pes rozběhne za cyklistou, běžcem, vesele ho prožene, vrátí se k Vám a Vy ho po příchodu k Vám, do Vaší blízkosti potrestáte a uvážete na vodítko.

Víte, za co jste vlastně pejska potrestali? Za to, že přiběhl k Vám.

Věřte, že když půjdete na procházku zítra, Váš pejsek situaci může zopakovat s tím rozdílem, že ještě bude mít blok a nepřijde k Vám na přivolání, protože včera „dostal trest“ za to, že přiběhl.

2/ Neadekvátní trest – Hrne se Váš pes nadšeně za psím kamarádem, kterého potkáte na ulici při venčení?!  Velíte v tomhle případě psovi pokyn „NESMÍŠ!“?  Váš pes na Váš pokyn znejistí, ale nikdy neovlivníte, zda se psí kamarád nerozběhne za Vámi s nutkáním si hrát. Zlobíte se na Vašeho psa, že Vás neposlechl a potrestáte ho hrubým chováním s opakováním pokynu „NESMÍŠ!“? V tomhle případě Váš pes vůbec netuší, co udělal špatně, akorát z Vás bude mít velký strach.

3/  Nevhodný trest vzhledem k povaze psíka – spousty pejsků nemá rádo nátlak při výchově nebo výcviku. Ve finále se může stát to, že pes při náznaku fyzického trestu situaci řeší vyvoláním silné obranné agrese.

 

Při potřebném přerušení nežádoucí činnosti psa je potřebný důraz, aby psa odradil od pokračování v činnosti, která se nám nelíbí, ale nesmí vyvolat bolest, nebo strach! Musí přijít přesně v okamžiku, kdy pes vykazuje nežádoucí činnost, nebo ještě lépe, když se k této činnosti chystá. I vteřinové zpoždění trestu může být spíše ke škodě, než k užitku.

 

Existuje jednodušší způsob jak vycvičit psa. Nevíte jak na to?!  Přijďte za našimi výcvikáři, kteří se Vám budou rádi věnovat a poradí Vám.

 

TĚŠÍME SE NA VÁS!

Napsat komentář