Čemu se věnujeme?

Agility – co je to?!

Agility je druh kynologického sportu, tedy druh práce se psem, při které se zaměstná jak psovod, tak pes. Tento sport může dělat opravdu každý a rozhodně není nijak omezený – děti, dospělí, starší lidi a i pejsci všech plemen i věku – plemena s průkazem původu i kříženci, štěňátka, dospělí i starší psi.
V tomto sportu jde o to, kdo nejrychleji a nejlépe (bez chyb) překoná určitou dráhu postavenou z překážek. Překážky na dráze = parkuru můžou být skokové, zónové a probíhající. Mezi nejčastěji vyskytovanou překážku se považuje jednoduchá skoková překážka, kterou na parkuru uvidíte nejčastěji.
Agility napomáhá k udržení fyzické kondice psa i psovoda, velmi dobře pomáhá ke zlepšení vztahu mezi psem a psovodem a každý trénink je výbornou socializací pro psa – pes se stýká s ostatními psy i lidmi, zvyká si na ně, po malých krůčcích pes získává na sebevědomí (víc si věří, ztráta strachu..).

Socializace – co je to?!

Socializace psa = postupné rozvíjení základních forem chování, které umožňuje psovi bezproblémové fungování v lidské i psí společnosti. Je velmi důležité štěně seznamovat s nejrozmanitějšími situacemi,
s kterými se může v průběhu jeho života potkat. Předcházíme tím konfliktům s ostatními psy, lidmi,
lekavému a nevhodnému chování (to může později značně zkomplikovat vzájemné soužití).
Socializací umožňujeme psovi pohodový rozvoj jeho povahy.

Nejdůležitější je psa seznámit s mnoha různými situacemi:
1/ berte psa do lesa, ať se naučí pracovat v místě plném pachů od jiné zvěře
2/ berte psa k veterináři, nejenom když jdete očkovat, nebo když právě potřebuje ošetření
3/ seznamte jej s většinou zvířat (i hospodářskými zvířaty)
4/ seznamte jej s většinou dopravních prostředků (auto, vlak, autobus…)
5/ proveďte psa městem a seznamte ho se vším, co k městu patří (ruch, jezdící auta, lidi v kavárně, městský ruch, kolemjdoucí lidi a další pejsci na vodítku)
6/ proveďte psy kolem dětského hřiště, projíždějícího kočárku, brusle, skateboard, kolo…
Snažte se štěně/psa seznámit se vším co jde a samozřejmě nezapomínejte na to, že je potřeba dopřát
psovi i volný pohyb bez vodítka, který je důležitý pro jeho vývoj, ovladatelnost a vytvoření si vazby na
Vás.
Všechny výše popsané situace by měl brát náš psí parťák jako věci běžné, pes by měl u všech zmíněných situací zůstat klidný a sebevědomý.

Handling a vystavování – jak na to?

Máte pejska s průkazem původu?! Chtěli byste s ním na výstavu?! Nebo máte doma jen krásného voříška a chtěli byste ho předvést na voříškiádě (výstava psů bez průkazu původu „PP“)?!

Lekce vystavování jsou určeny pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilé zkušené chovatele, zaměřené na teorii o vystavování, ale hlavně vystavování v praxi. Zaměříme se na pohyb psa, předvedení psa v kruhu, předvedení psa na stole, kontrola těla, zubů, varlat… Na vše by měl být pejsek zvyknutý ještě předtím, než absolvuje výstavy. Výstava je přehlídka psů, hodnotí se krása psů daného plemene dle standardu podle FCI. Na výstavách se zadávají různé tituly a ocenění, které jsou uděleny pejsku od rozhodčího.
Pes by měl být připraven na všechny situace, se kterými se může setkat na výstavě, naučení základních povelů pro předvedení v kruhu, i na stole.
Příprava na výstavu je důležitá nejen pro psa, ale i pro jeho majitele. Základem je dobrá socializace od štěněte a trénink na výstavy. Majitelé by měli být v psychické pohodě (klid a sebejistota hraje velkou roli), což je také výsledek naučení se a porozumění výstavním
situacím, naučení se handlingu a předvedení pejska. Pes se předvádí v pohybu – v kruhu, ale taktéž ve výstavním postoji. Výstavní postoj je nejpřirozenější postoj psa.

Trénink vystavování a handlingu je důležitý trénink jako každý jiný. Pes by se měl naučit základním povelům, které upotřebíte na výstavách. Někdy u psa nepotřebujete žádné povely, ale jen podpoříte u psa jeho přirozenost. Každý pes může být povahově odlišný, proto je vždy lepší konzultace s odborníkem. S přípravou na výstavy je nejlepší začít od štěněte, zhruba ve věku 3-4
měsíců.
Na našich tréninkách se snažíme pejsky vše naučit „po dobrém“. Na výstavách je nežádoucí, aby byl pes v psychické nerovnováze kvůli špatné socializaci nebo z důvodu nejistého handlera. Veškerý stres pak způsobí možnost nesprávného pohybu, resp. nežádoucí chování psa v kruhu.
Pes by měl být schopen fungovat všude (hala, náměstí, cvičák, louka – viz co je to socializace?!).
To samé platí i při vystavování, že by měl být pes obeznámený se vším, plus správný trénink a příprava na výstavu a na výstavě už pak jen předvést to nejlepší z Vás. S výcvikem po domluvě bude pomáhat i zkušená vystavovatelka, která na výstavách vystavuje více než 25 let – Marie Lupačová.

Výstavní úspěchy našich výcvikářek pro výstavní handling & vystavování.

(Kolem 200 pohárů, medaile a kokardy – množství nespočítané 🙂 )